2023-09-03

Romanow Leon (1938-2001) – Malować i jeszcze raz malować


5 września – 12 listopada 2023
Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz, Gdańska 20

Nadchodzi, 1983, technika mieszana, 55×82 cm, fot. Wojciech WoźniakMonograficzna wystawa nieżyjącego już artysty – Leona Romanowa. Chronologiczny zapis twórczości, pokazujący jego wszechstronną działalność artystyczną w Bydgoszczy. Prace Romanowa przyciągają uwagę kompozycją, światłem i kolorystyką. Artysta wypracował charakterystyczny sposób przedstawień malarskich. Na wystawie sylwetka Leona Romanowa została ukazana od strony bardziej prywatnej. Nie tylko jako artysty, ale również człowieka – pokazując jak pamiętają go inni, rodzina czy znajomi ze środowiska artystycznego.

Ekspozycja składa się sponad 60. prac. Są to obrazy malarskie, w których zauważalne są przemiany w twórczości, rysunki przypominające japońską kaligrafię o ostrych dynamicznych formach, monotypie i obiekt – kosz na śmieci z Galerii Niech. Całość wystawy dopełniają katalogi z plenerów (1971-1994), wystaw, jak też fotografie z rodziną, z wernisaży swoich oraz kolegów ze środowiska artystycznego, spotkań towarzyskich. W mniejszej sali zaaranżowana została pracownia artysty. W atelier znajdziemy oryginalny zestaw malarski, którym posługiwał się artysta, między innymi aerograf, farby czy sztalugę. Zaczęte, zagruntowane płótna, otwarte farby czy puszczona w tle ulubiona jazzowa muzyka Romanowa. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Studio w Warszawie, Związku Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych, w szczególności żony artysty – Ludwiki Romanow oraz synów Łukasza i Grzegorza Romanowów.

Leon Romanow urodzony w 1938 w Wilnie, zmarł w 2001 w Bydgoszczy. W kwietniu 1945 roku przyjechał wraz z rodziną do Bydgoszczy. W latach 1952-1958 uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Pracowni prof. Stanisława Borysowskiego (1958-1963). 
Dyplom z zakresu malarstwa uzyskał w 1963 roku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

W 1967 roku został przewodniczącym sekcji malarskiej Okręgu Bydgoskiego ZPAP. Na początku lat 70. XX wieku uczestniczył w działaniach polskiej awangardy artystycznej. W 1970 utworzył wspólnie z Ryszardem Wieteckim i Anastazym Wiśniewskim Niezależną Galerię Nieistniejącą: Nie. Po 1972 zajmował się malarstwem i rysunkiem – stworzył własny styl. Jego prace znajdują się w muzeach w kraju i za granicą.

Kuratorka: Karolina Rybka