2023-09-17

Monika Aleksandrowicz & Lilianna Leń alias Lila Len – Remedium


11-25 września 2023. Galeria Za Szkłem
ASP Wrocław, pl. Polski 3/4, Wrocław


Monika Aleksandrowicz

Absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999) oraz Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001). Obroniła doktorat z wyróżnieniem (2021). W jej dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 wystaw zbiorowych, sympozja, poświęcone sztuce konceptualnej, oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były w kraju i za granicą. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Cykl prac malarskich Interior, akryl na płótnie, 2023

Interior to terytorium trudno dostępne, oddalone od ważnych ośrodków i słabo zagospodarowane miejsce. Internet po wpisaniu hasła wskazuje między innymi takie przykłady jak: Outback – określenie rozległych, słabo zaludnionych, w przeważającej części pustynnych i półpustynnych obszarów w środkowej Australii, wnętrze Alaski czy pokryte osadami lodowca Zachodnie Równiny Wewnętrzne w Kanadzie. Słowo Interior w słownikowym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza wnętrze. Nasuwając skojarzenia z miejscem ekskluzywnym i dobrze zaprojektowanym. W języku hiszpańskim znajdujemy znacznie ciekawsze tłumaczenie – bo oprócz wnętrza, można znaleźć również konotacje ze środkiem, głębią, duszą i sumieniem. Malarstwo przedstawione na wystawie przyjęło formę abstrakcji. Nigdy nie przypuszczałam, że będzie mnie stać na upublicznienie tak szczerego i jednocześnie intymnego malarstwa. I o tym właśnie jest ta wystawa. O przestrzeniach duszy – z elementami wspólnymi i antagonizującymi się. Z nawarstwiającą się strukturą i formą. Wielokrotne nałożenie farb, ich zdzieranie, ponowne nakładanie kolejnych warstw to próba dojścia do wizualnej satysfakcji przy jednoczesnym snuciu opowieści o rozterkach, trudnych emocjach, niezdecydowaniu, zdecydowaniu, o miłości, troskach i złości. I o wszystkich skrywanych emocjach, o których najłatwiej mówi się przy pomocy malarstwa gestu, kompozycji wizualnej i barwie.

Lilianna Leń alias Lila Len
Fotografka, mediatorka i edukatorka. Działa w obszarze fotografii ulicznej, poszukującej i dokumentu subiektywnego. Lubi eksperymentować. Jako mediatorka sztuki interesuje się partycypacją odbiorczą, udziałem widza w zjawiskach kultury, w szczególności pośrednimi i bezpośrednimi skutkami aktywnego odbioru sztuki oraz metodami ewaluacji tych zjawisk. W ramach odbiorczych zainteresowań bada obszary partycypacji w sztuce osób ze szczególnymi potrzebami, z uwzględnieniem narzędzi komunikacji o sztuce, jak i samego doświadczania sztuki.

Źródło: asp.wroc