2023-06-09

Kraj-Obrazy – Plenerowe impresje


10 czerwca – 1 lipca 2023
Galeria Sztuki BWA
Krosno, Wojciecha R. Portiusa 4



Maria Anto, Wizyta, 1998, olej/płótno, ze zbiorów BWA Krosno


Rafał Borcz, Sokole, 2022, olej/płótno


Marta Jamróg, Widok pogórzański, 2022
akryl z suchym pigmentem na płycie


Kornel Janczy, Górska rzeka, 2021, akryl/sklejka+kamienie


Alicja Łątka-Lewandowska, Krajobrazy II, 1991
olej/płótno, ze zbiorów BWA Krosno


Kinga Nowak, Padmasana, 2022, olej/płótno


Agata Pałach-Bożek, Te, co były przed i te, co będą po
2022, olej/płótno


Kazimierz Wiśniak, Rzepedź, 1996, olej/płótno
ze zbiorów BWA Krosno


Żyjemy w czasie zmieniającego się krajobrazu.
Obszary nietknięte ręką człowieka stanowią znikomy procent powierzchni naszej planety: reszta zajęta jest pod uprawy,  osiedla, zakłady przemysłowe, drogi, dworce i magazyny. Zanikanie dzikiej natury to cecha nowej epoki w dziejach ziemi, nazywanej powszechnie antropocenem. Żyjemy w jego czasach. 

Krajobraz jest ważnym tematem sztuki współczesnej. Podejmuje się go w trakcie plenerów, a te stanowią istotny element świata sztuki ostatnich kilkudziesięciu lat. Organizowane przez galerie, pozwalają artystom na tworzenie sztuki poza domem, wśród natury, pod gołym niebem. Ale we współczesnym krajobrazie artystycznym odbija się najczęściej nie „dzika” przyroda, lecz antropocentryczne oblicze ziemi. Plenery wiążą się nierozerwalnie z historią BWA w Krośnie, które w 2022 roku obchodziło 40-lecie swojego istnienia. Od początku w galerii wkładano wiele wysiłku w ich organizację, zapraszając co roku grupę międzynarodowych artystów najpierw w Bieszczady, w ostatnich zaś latach – do Krosna.

Galeria posiada dzisiaj bogatą kolekcję pejzażowych dzieł powstałych w ich trakcie. Na wystawie „Kraj-obrazy” zestawione zostały dzieła powstałe w trakcie plenerów krośnieńskiego BWA z pracami współczesnych artystek i artystów, którzy zajmują się aktualizacją problematyki krajobrazowej. Ich przesiąknięte nostalgią realizacje są jakby pamięciowym, idealizowanym wizerunkiem tego, co już zniknęło z naszego otoczenia. Są dowodem na to, że krajobraz jest nie tylko wizualnością, ale również doświadczeniem. Poczucie przebywania wewnątrz pejzażu, bycia jego częścią, jest wyczuwalne w wielu pracach na naszej wystawie
– Magdalena Ujma.