2023-06-12

Dudek-Dürer Andrzej – Na niekończącej się drodze...?


Fotografia i grafika z lat 1969-2021

14 czerwca – 31 lipca 2023
Galeria Patio 2, Łódź, Sterlinga 26, bud. K
Wernisaż: 14 czerwca 2023, godz. 18.


Sztuka butów, 1969-1979-982-? / Żywa rzeźba / 1969-1982, technika mieszana, fotografia, gniecenie, 50×70


Meta..., Podróż V ver. 3, 1987, technika mieszana, inkografia, rysunek
zapis linii podróży do Niemiec, Anglii, 70×50

Apokalipsa w Singapurze… ver II, 1989, fotografia, 100×75

Cyfrowa Apokalipsa 00, 1998, technika mieszana, inkografia, 60×45

Yasunori Shiobara, Andrzej Dudek-Dürer, Trans Meeting Ii, Meta-Physical Line of..., performance
Kamakura-Tokyo, Japan 2004, technika mieszana, fotografia, inkografia,70
×100


Andrzej Dudek-Dürer jest artystą sztuk wizualnych, ale ma na swym koncie twórczym także wydane płyty muzyczne. Interesuje go zgłębianie procesu artystycznego i duchowego zarazem. Wywodzi się on od tradycji dematerializacji sztuki i konceptualnego przełomu lat 60-70. XX wieku. Bardzo ważnym tego rodzaju doświadczeniem, aktualnym do dziś, jest tworzona przez niego „sztuka butów”. Ekspozycja koncentruje się na zagadnieniu drogi i wędrówki oraz przedstawieniu indywidualnej refleksji nad czasem, przemianą i przemijaniem. Artysta szuka odpowiedzi na pytanie, co będzie na końcu tej podróży? Pokazane zostaną prace tworzone od lat 70. XX wieku do dziś. Patrząc na prace artysty, nasuwa się pytanie: czy wyzwolenie z kręgu życia i śmierci jest możliwe?

Twórczość graficzna oraz fotograficzna Andrzeja Dudka-Dürera dotyczy jego życia, jego artystycznych przyjaźni, podróży rzeczywistych i mentalnych. Ważnym problemem jest reinkarnacja i proces fizycznej przemiany, także każdej materii, z którą się styka artysta i którą poddaje alchemicznej przemianie. Jednym z najważniejszych odniesień jest dla niego twórczość niemieckiego mistrza renesansu Albrechta Dürera, który m.in. w swej twórczości dał wyraz epoce końca (seria Apokalipsa), czekania na koniec dotychczasowego świata.

Dudek-Dürer stosuje rozszerzoną koncepcję fotografii i grafiki, odwołując się do tradycji sztuki abstrakcyjnej, performance i konceptualizmu. Jego postawa twórcza nie ma określonych granic, rozwijając się we własnym kierunku, gdzie punktem wyjścia jest medytacja, a celem stan metafizyczny, ukierunkowujący się na duchowość i doskonalenie.

Kurator: Krzysztof Jurecki

Andrzej Dudek-Dürer, Autoportret


Andrzej Dudek-Dürer w swojej interdyscyplinarnej twórczości posługuje się różnymi środkami wypowiedzi: fotografią, zapisami filmowymi, wideo, grafiką, słowem, dźwiękiem. Najważniejszym obszarem pracy artysty są jednak działania o charakterze performance. Reprezentuje jedną z najbardziej konsekwentnych i zarazem radykalnych postaw twórczych w polskiej sztucestawia znak równości pomiędzy sztuką i życiem. Złożoną postawę Dudka-Dürera cechuje synkretyzm religijny i duchowy. Prace artysty odwołują się do systemów religijno-filozoficznych Wschodu i Zachodu, jak również praktyk szamańskich. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich przedstawicieli performance i sztuki poczty na świecie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu – Michał Jachuła.

Źródło: culture.pl