14 maja – 18 czerwca 2022
Wrocław, Księcia Witolda 66, Piekarnia
Oprowadzanie kuratorskie
26 maja 2022, godz. 18., wstęp wolny
26 maja 2022, godz. 18., wstęp wolny
Anna Szpakowska-Kujawska, nestorka wrocławskiej sceny artystycznej – dyplom na Wydziale Malarstwa Architektonicznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w 1956 roku – jest przede wszystkim malarką. Na wystawie w 66P zdecydowała się jednak pokazać kilkadziesiąt obiektów przestrzennych. Większość z nich stworzyła ostatnio. Część z nich nazwała skrzydlakami. Jeden z takich skrzydlaków, powiększony kilkanaście razy przez Jerzego Kosałkę i Tomasza Opanię, został postawiony tuż przed wernisażem na zewnątrz 66P, od strony ulicy Księcia Witolda.
fot. Łukasz Kujawski
Kolorowe obiekty przestrzenne nie są prostą kontynuacją malarstwa, bo ich dosadna trójwymiarowość czyni z nich niemal żywe istoty. To niezwykli przybysze – goście w potocznej codzienności, intrygujący swoją materialną obecnością. Każdy z nich ma w sobie coś w rodzaju patrzącego na widza oka, domagającego się od obserwatora działania. Oko to jest w ścisłym związku z czymś, co artystka określa jako wewnętrzne czerwone światełko. Zapalając się w głowie twórczyni domaga się natychmiastowej reakcji – tak jej samej w procesie twórczym, jak widza w procesie recepcji. Dlatego wydaje się, że tajemnicze obiekty artystki czegoś intensywnie pragną. Zachęcają przede wszystkim do zmiany języka opisującego świat, by na nowo móc się mu dziwić, dostrzegać w nim to, co zbyt pospiesznie uznaliśmy za zwykłe i oczywiste. O tym, jak faktycznie obiekty przestrzenne działają na uważnych widzów przekonać się można oglądając film towarzyszący wystawie, którego premiera zbiega się z jej otwarciem.
Anna Szpakowska-Kujawska – laureatka Nagrody Roku 2019. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom na Wydziale Malarstwa Architektonicznego (1956). Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wystawa uczestniczyła w Nocy Muzeów 2022