2022-02-05

MASKArada


5-21 lutego 2022
Galeria Foyer, 13 Muz Szczecin
Plac Żołnierza Polskiego 2

Artystki: Lilianna Borowska, Aleksandra Gisges-Dalecka
Aldona Kunc, Magdalena Tyczka


Zdjęcia z pokazu: Robert Stachnik
Maska jest stara jak świat. Towarzyszy egzystencji ludzkiej w wymiarze fizycznym i duchowym od zawsze. Ewolucja jej znaczeń to proces równoległy do rozwoju nowych i coraz bardziej złożonych sytuacji społecznych. Pierwotnie miała znaczenie rytualne, magiczne, wojenne, pośmiertne. W wymiarze społeczno-kulturowym ma również znaczenie teatralne, karnawałowe, a nawet szpiegowskie. Śmieszna, straszna, smutna, wesoła, często groteskowa była i jest forma maski. Odnosząc się do funkcji, która ukrywa twarz, a zarazem eksponuje nowe symboliczne znaczenia, artystki stworzyły szereg masek. Poprzez swoją ekspresję artystyczną filtrują różne oblicza funkcji i formy maski w odniesieniu do zmian społecznych. Z zadumą, ale i poczuciem humoru próbują odpowiedzieć w swoich pracach na fenomen maski w teatrze życia, karnawału i rytuału. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się performance masek na modelach.

Lilianna Borowska – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, uzyskując tytuł magistra sztuki. Członkini ZPAP Sekcja Tkaniny. Co najmniej od dekady tworzy projekty artystycznej odzieży, scenografii, reżyseruje sztuki teatralne, pokazy mody. Zajmuje się malarstwem, projektuje biżuterię, jest animatorem kultury. W dorobku ma organizację spektakli multimedialnych, pokazów mody m.in. w Teatrze Nowym oraz na Międzynarodowym Festiwalu Tanga Argentyńskiego Wawel Tangow Krakowie; we Wrocławiu Koronkowa Aglomeracja oraz impreza sylwestrowa na Rynku 2018/2019; jak również Performance Diffusion w ramach Festiwalu Art Kreuzberg, Berlin.

Aleksandra Gisges-Dalecka – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu kierunek: tkanina artystyczna. Dyplom pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Ukończyła również Politechnikę Szczecińską o kierunku inżynieria materiałowa. Absolwentka Szkół Artystycznych Top-Art, na których ukończyła kierunki: animator kultury i wyroby unikatowe. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Polskiej Sekcji Tkaniny. Kurator i pomysłodawca Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Plastyk, kostiumograf, projektant artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animator kultury, organizator eventów, koncertów, konferencji, pokazów mody, scenograf i scenarzysta. Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, eksperymentalnymi technikami barwienia tkanin, rzeźbą miękką, projektuje unikatową odzież, biżuterię. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny. Podczas wielu podróży po świecie szkoliła się pod kierunkiem mistrzów barwienia i malowania tkaniny artystycznej: Indonezja, Włochy, Malezja.

Aldona Kunc – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek: architektura wnętrz. Animatorka kultury, działaczka społeczna, wielbicielka zwierząt. Tworzy w różnych płaszczyznach artystycznych począwszy od fotografii, malarstwa, rękodzieła. Jest instruktorem warsztatów plastycznych m.in. Dni Ulicy Tkackiej, Dni Rayskiego. Stworzyła serię rzeźb podczas Festiwalu Otwartych Ogrodów przy polsko-niemieckim projekcie Stowarzyszenia Carpe Diem. Zajmuję się modelingiem, stylizacją fryzur i wizażem. Współpracuje przy kolejnych edycjach Festiwalu Tkaniny w Szczecinie.

Magdalena Tyczka – absolwentka Instytutu Wzornictwa, spec. komunikacja wizualna, realizatorka projektów, kuratorka wystaw, spotkań multimedialnych. Zrealizowała projekty: Jan Karski. Niedokończona misja, we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz IPN Szczecin. W ramach projektu W Królestwie Gryfa zorganizowała polsko-niemiecką wymianę artystyczną we współpracy z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury zrealizowała projekt Niepodległe o szczecińskich bohaterkach (2019). Współpracowała m.in. z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przy wystawie Fotosy z planów filmowych W.J. Hasa, Ambasadą Norwegii w Warszawie i Duńskim Instytutem Kultury przy Dniach Skandynawskich w Szczecinie.

Wernisaż: wystawa i pokaz