14 lipca 2023 – 14 stycznia 2024
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Jubileusz 75-lecia Muzeum Narodowego
Johann Georg Platzer (1704-1761) Alegoria muzyki, ok 1730
Blisko 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody, aż po fotografie, instalacje i wideo – prezentowanych jest na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie, poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku.
Sztuka rokoka na Śląsku – na jego historycznym obszarze obejmującym także tereny znajdujące się obecnie w Czechach – była pochodną zmian politycznych, jakie nastąpiły w tej części Europy w połowie XVIII w. Skutki trzech wojen śląskich (1740-1763) doprowadziły do przejścia Śląska pod panowanie pruskie.
Rokoko wyrażało się bogactwem nowej, oryginalnej ornamentyki, idącej w parze z usubtelnieniem wyrobów, nadawaniu im mniejszych rozmiarów, bardziej intymnych, wyrafinowanych, przytulnych i gabinetowych. Wyobraźnię artystów wypełniają fantazyjne rocaille, mające jakoby swoim kształtem przypominać muszle, ale zbudowane także z elementów tzw. kogucich grzebieni, postrzępionych i rozchwianych morskich fal, ślimaków, korali „skrzydeł nietoperza”, pierzastych wici roślinnych, subtelnych dekoracji kwiatowych i kratki regencyjnej. Eksponaty pochodzą z polskich, czeskich i niemieckich muzeów oraz kościołów. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji.